Lakáshitelek

Magyarországon is egyre nagyobb az igény, hogy a változó élethelyzeteket, családok összeköltözését, a fiatalok függetlenné válását, ingatlan vásárlással oldják meg. A pénzintézeti lehetőségek széles palettát mutatnak a finanszírozásra. A megfelelő hitel kiválasztásánál döntő szerepe van az igénylő jövedelmi adatainak, de legalább olyan fontos az ingatlan elhelyezkedése és állapota is. Különböző pénzintézetek eltérő vizsgálatokat végeznek, más paraméterek alapján állapítják meg az adható hitelek nagyságát. A jóváhagyott kölcsönösszeg biztosítékául jelzálogot jegyeznek be az ingatlan tulajdoni lapjára.
 

Deviza alapú lakáshitel

Lakáshitel esetében lehetőség van deviza, illetve forint alapon igényelni a kölcsönt. A bankok egy része a deviza alapú hiteleket forintban folyósítják. A fennálló tőketartozást az adott devizanemben (svájci frank, japán jen, euró) tartják nyilván. A havi törlesztő részletet is az adott devizanemben állapítják meg, és az esedékességkor az aktuális deviza eladási árfolyamon számítják fel. Forintgyengülés esetén nagyobb lesz a forintban fizetendő törlesztő részlet, erősödés esetén pedig csökken. Lehetőség van azonban az igényelt devizanemben kérni a folyósítást, és a havi törlesztések fizetése is lehetséges ilyen formában.

Támogatott lakáshitel

Az államilag támogatott forint hitelek kizárólag forintban igényelhetők. A havi törlesztő részlet állandó, nincs deviza árfolyam változási kockázat.

A hitelek mellett lehetőség van az önerő mértékének növelésére, vagy a kamat csökkentése érdekében állami támogatások igénybevételére is.

A kiegészítő kamattámogatású hitel esetében az állam hozzájárul a hitel törlesztéséhez, amennyiben azt új lakás építésére, vagy értékesítés céljára épített új lakás vásárlására veszi igénybe. Kiegészítő kamattámogatást maximum 15.000.000 Ft összegig nyújt az állam, maximum 20 évig. Házaspárok, vagy gyermekét egyedül nevelő személy igényelheti, az érvényben lévő jogszabályi rendelkezések alapján.

Igénybe vehető a meglévő önerő növelése érdekében szocpol, de házaspárok vállalhatnak is gyermeket. Ebben az esetben természetesen az állam vizsgálja, hogy a jogszabályi feltételeknek megfeleljenek az igénylők, illetve az ingatlan.

Lakáslízing

A lakáslízing a lakáshitel azon formája, ahol az lízinget nyújtó cég a tulajdonjogot szerzi meg és tartja fenn a futamidő végéig, illetve az esetleges végtörlesztésig. Megkülönböztetünk nyíltvégű és zártvégű pénzügyi lízinget. Nyílt végű lízingszerződés esetében a lízingbevevő az összes tartozásának kiegyenlítése után bármilyen személyt megjelölhet, ki legyen a tulajdonos. Zárt végű pénzügy lízing esetében a lízingbevevő lesz automatikusan a jogi tulajdonos az összes tartozás kiegyenlítése után.