Hitelszótár

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V Z

 

A


Adós


Adósnak nevezzük azt a céget vagy magánszemélyt, aki hitelt vesz igénybe. A hiteligénylő a kölcsönszerződés megkötése után válik adóssá.

Adósminősítés


Egy bank hosszabb távú értékelése hitelért folyamodó ügyfeléről. A bank részben erre alapozza hitelkérelemről szóló döntését.

Adóstárs


Az a személy, aki az adóssal együtt vállal visszafizetési kötelezettséget. Házastársak esetében mindkét fél részvétele szükséges, függetlenül attól, hogy ki szerez, illetve kinek van tulajdonrésze.

Adósnyilvántartás


Központi Hitelinformációs Rendszer KHR (BAR lista) A bankok a késedelmesen fizető rossz adósaik (kezesek is) adatait megküldik egy központi nyilvántartásba. A késedelem kritériuma, ha az adós min. 3 hónapig nem fizeti a törlesztését, illetve a ki nem fizetett tartozás meghaladja a mindenkori minimálbér összegét. Aki egyszer bekerült az adósnyilvántartásba, csak akkor kerül ki onnan, ha a tartozás kiegyenlítésétől számítva 5 év eltelt. A kezesek akkor kerülnek be a nyilvántartásba, ha a bank felszólította őket az adós helyetti fizetésre, és ezen kötelezettségüknek nem tettek eleget.

ÁFA visszaigénylés


Aki új lakást épít vagy vásárol, s ez a lakás a méltányolható lakásigények feltételeinek megfelel, adó visszatérítést kérhet.

Akadálymentesítési támogatás


Egyszeri, vissza nem fizetendő állami támogatás. Mozgássérültek, vagy az ő elhelyezésükről gondoskodó közeli hozzátartozók vehetik igénybe ezt a támogatási formát. A támogatás akkor igényelhető ha a lakás rendeltetésszerű, akadálymentes használatához átalakítás szükséges.

Alapkamat


A bank által, a mindenkori piaci körülmények alapján, saját hatáskörében megállapított és módosítható, éves százalékban kifejezett kamatlábat jelenti.

Albetétesítés


Az a földhivatali eljárás, amelynek során a társasház felépítését követően az egyes társasházi lakások a társasház törzsszámához igazodó sorszám szerinti "alszámot" kapnak. Az albetét szám nem jelent mást, mint az egyes társasházi lakások egyedi helyrajzi számát, mely alapján a lakás egyedileg beazonosítható.

Annuitás


Annuitás esetén minden törlesztőrészlet megegyezik, így az adós minden törlesztési időpontban azonos összegű törlesztőrészletet fizet a kamatperiódusnak megfelelően.

Árfolyam


A Bank által a Magyar Forint és egy adott deviza/valuta vonatkozásában naponta hivatalosan jegyzett és napilapokban valamint az interneten keresztül időről-időre közzétett vételi és eladási (átváltási) árat jelenti. A deviza/deviza közötti árfolyamot (a keresztárfolyamot) mindig a forint árfolyamával szemben jegyzett árfolyamokon keresztül kell értelmezni.

Árfolyamkockázat


Devizahitel esetén a deviza forintban kifejezett értének változásában rejlő kockázat.

B


Bankfelügyelet


A pénzintézetek állami felügyeleti szerve. Szabályozza a bankok, hitelintézetek működését, tevékenységét. Magyarországon ezt a feladatot a PSZÁF látja el.

Bankgarancia


A bankgarancia a kibocsátó bank visszavonhatatlan kötelezettségvállalása arra, hogy ügyfelének a kérésére a garanciában megjelölt kedvezményezett javára, annak igénybejelentésére - a bankgarancia feltételeinek (feltételes bankgarancia) teljesülése esetén, annak lejárati idején belül és összegének mértékéig - fizetést teljesít. A feltétlen bankgarancia kibocsátásáal az alapügylettől független, önálló jogviszony keletkezik, amelynek keretén belül a kibocsátó banknak a fizetési kötelezettsége a kedvezményezett igénybejelentésére az alapügylet lebonyolítására vonatkozó esetleges véleményeltérés tisztázása nélkül, azaz első felszólításra, jogviszony vizsgálata nélkül áll be.

Belterület


A település azon központi része, ahol a lakóházak és a hozzá tartozó telkek találhatóak. Hivatalosan lakóingatlannak elfogadott épület csak belterületen lehet.

Birtokbaadás


Lakásvásárlás esetén általában a teljes vételár kiegyenlítésének időpontjával azonos időpontban kerül sor a lakás birtokba adására. Fontos figyelni arra, hogy a birtokba adáskor az eladónak nem lehet közüzemi díjtartozása, társasház esetén pedig közös költség hátraléka. A lakásból az eladónak ki kell jelentkeznie az önkormányzatnál, ott senki más sem maradhat bejelentve. Ilyenkor jegyzőkönyvet érdemes készíteni a mérőórák állásáról is. A vevő a birtokbavételtől kezdve jogosult arra, hogy az ingatlant használhassa, illetve kötelezett a lakás terheinek viselésére (közüzemi díjak, közös költség stb.).

Bonitás


Az ügyfél hitelképessége, vagyoni megbízhatósága, melyet a hitelbírálat során ellenőriznek.

BUBOR


Budapesti bankközi kamatláb, a kereskedelmi bankok kihelyezési rátájának átlaga. Az MNB naponta számolja ki és teszi közzé. A különböző futamidejű BUBOR-ok közül az alkalmazandót az Ügyfélszerződés tartalmazza. A bankok forint hitelezéseinek elsődlegesen alkalmazott kamatbázisa a hazai piacon.

C


Cash Flow


"Pénzáramlás". Egy adott időszakra vonatkozóan megmutatja egy vállalkozás pénzügyi helyzetének alakulását.

Cégképviselet, cégjegyzés


A cég képviselete és ügyvezetése egymáshoz kapcsolódó fogalmak, de mégsem tehető egyenlőségjel a kettő közé.
A cégképviselet és az ügyvezetés közötti különbséget általában úgy érzékeltetik, mint a társaság - összefoglaló elnevezéssel - "ügyvitelének" külső, illetve belső oldala közti eltérést. Előbbi megfelelője a cégképviselet, utóbbié pedig az ügyvezetés. Ennek azért van jelentősége, mert nem feltétlenül esik egybe személyileg a kétfajta tevékenység ellátására való jogosultság.
Emellett a cégjegyzés nem más, mint a társaság írásbeli képviselete, a cég nevében történő aláírási jogosultság a társaság iratain; ennek szabályait a társasági törvényen (Gt.) kívül a cégtörvényben találjuk. A cégjegyzési jog, értelemszerűen, a képviseleti jog szerves része.

Célhitel


A hitel csak meghatározott célra használható.

Célingatlan


A megvásárlandó, építendő, korszerűsítendő ingatlan.

Csoportos megbízás


Azt a felhatalmazást jelenti, amelyben a Csoportos Beszedési Megbízás kötelezettje felhatalmazza a Megbízás teljesítésére a számláját vezető hitelintézetet, azok benyújtására pedig a jogosultat. (Pl. ELMŰ, Díjbeszedő)

D


Defláció


Az inflációval ellentétes folyamat, amely az árszínvonal tartós csökkenését jelenti.

Deviza


A deviza pénzhelyettesítő eszköz, valamely külföldi ország pénzére szóló külföldön fizetendő követelés - illetve külföldi pénznemben jelentkező tartozás.

Devizabelföldi


Az a természetes személy, akinek az illetékes magyar hatóság által kiadott érvényes személyazonosító igazolványa (személyi igazolványa), a tizennégy éven aluliak esetében pedig a személyi azonosítóról kiadott hatósági igazolványa van, illetve azokkal rendelkezhet.

Devizahitel


Olyan hitel típus, melynél a fennálló tőketartozást az adott hitel devizanemében tartják nyilván.

Devizakülföldi


Az a természetes személy, akinek nincs az illetékes magyar hatóság által kiadott, érvényes személyazonosító igazolványa, és azzal nem is rendelkezhet.

Dologi adós


Jelzáloghitel esetén, amennyiben az adós személye különbözik az ingatlan tulajdonosának személyétől, akkor a tulajdonosnak van lehetősége arra, hogy az ügyletben ne vegyen részt a jövedelmével, hanem kizárólag az ingatlanával.

E


EBKM


(Egységesített Betéti Kamatláb Mutató) Az éves kamat számításának egy standardizált módja, aminek számítását kormányrendelet írja elő a bankoknak.

Életkor


Fontos fogalom, részben meghatározza a hitel maximális futamidejét, részben a támogatások igénybevételénél kitétel bizonyos életkori megkötés. Pl. Megelőlegező kölcsönt 40 év alatti házaspárok vehetik igénybe, az otthonteremtési támogatást 35 év alatti gyermekes házaspárok, élettársak, vagy gyermeküket egyedül nevelő személyek.

Elidegenítési és terhelési tilalom


Az elidegenítési és terhelési tilalom a tulajdonnal való rendelkezés jogát korlátozza. A tilalom alapján nem lehet az ingatlan tulajdonjogát másra átruházni, az ingatlant megterhelni, vagy biztosítékul felajánlani. Az elidegenítési és terhelési tilalom jogszabályon, bírósági határozaton és szerződésen alapulhat, célja, hogy más személynek az ingatlannal kapcsolatos valamely jogát (pl. jelzálogjog, vételi jog, öröklési szerződés) biztosítsa.

Előleg


A foglalóval ellentétben az előleg nem szerződést biztosító mellékkötelezettség, hanem előre fizetés, vagyis vételár-részlet. Bizonyos súlya ennek is van, de mivel nem tartozik hozzá szankció, ez inkább jelképes értékű. A szerződés meghiúsulása esetén az előleg teljes összege visszajár.

Előtörlesztés


Az adósok a Kölcsönszerződés alapján a futamidő alatt visszafizethetik az általuk felvett hitel fennálló tőkerészét. Ez csak a hitelt nyújtó pénzintézet hozzájárulásával, esetenként különdíj felszámolásával tehető meg.

Elővásárlási jog


Amennyiben az elővásárlási joggal terhelt ingatlan tulajdonosa a lakást el kívánja adni, az eladás előtt meg kell kérdeznie az elővásárlási jog jogosultját, hogy a leendő vevővel kötendő szerződés feltételei szerint (pl. ár, fizetési feltételek stb.) meg kívánja-e vásárolni a lakást. Amennyiben a jogosult elővásárlási jogával él, az adásvételi szerződést az eladó nem a vevővel, hanem a jogosulttal köti meg ugyanolyan feltételekkel. Amennyiben az elővásárlásra jogosult nem él ezzel a jogával vagy 8-15 napon belül nem nyilatkozik az ajánlatról, az eladó köteles olyan feltételekkel megkötni a szerződést a vevővel, mint amilyen feltételeket a jogosulttal közölt. Az elővásárlási jog adásvételi szerződésbe foglalt kikötésen vagy jogszabályon alapul.

Első ranghelyű jelzálogjog


Az ingatlan-nyilvántartásban az iratok (pl. bankkal kötött kölcsön- és jelzálog-szerződés) földhivatalba való benyújtásának sorrendjében kerülnek bejegyzésre a zálogjogok. Ennek a sorrendnek (ún. ranghely) azért van jelentősége, mert ezen rangsornak megfelelően jutnak a zálogjogosultak (lakáshitel esetén a bankok) az ingatlan értékesítését követően a pénzükhöz abban az esetben, ha az adós ügyfél nem fizeti meg a tartozását.

Elvi építési engedély


Az elvi építési engedély alapján építési munka nem végezhető. Ha az engedély jogosultja egy éven belül építési engedély iránti kérelmet nyújt be, az elvi építési engedély köti a hatóságot, azokban a kérdésekben, amiben korábban már döntött, a döntést nem változtathatja meg.

Emeletráépítés


Meglévő épület - belső falsíkon mért legalább 1,90 métert elérő - épületmagasítással járó, függőleges irányú bővítése új építményszint létesítése érdekében.

Engedményezés


A jogosult követelését az engedményezési szerződéssel a Bankra ruházza át, így a Bank a régi jogosult, az engedményező helyébe lép.

Építési költség


Az építési költség a következő kiadásoknak ténylegesen megfizetett, lakásra jutó hányada:
a.)a lakás, a lakóépület szerkezetének, közös használatra szolgáló helyiségeinek és központi berendezéseinek építési költségei,
b.)a lakások rendeltetésszerű használhatósághoz szükséges helyiségeknek, melléképületeknek (tüzelőanyag-tároló, lomkamra stb.), melléképítményeknek (hulladéktartály-tároló, közműpótló építményeknek és berendezések, közmű-becsatlakozás építményei stb.), valamint egyéb építményeknek (lakótelek homlokvonalán álló kerítés, az építésügyi hatóság által előírt kerítés, az épület megközelítését szolgáló tereplépcső, lejtő és járda, valamint támfal és szivárgó övárok) gépkocsi tároló építési költségei,
c.)a közműbekötések költségvetés szerinti építési költségei,
d.)a lebonyolítási költségek, a műszaki tervezési költségek,
e.)a jogszabály alapján fizetendő út- és közműfejlesztési hozzájárulás,
f.)távfűtés bekapcsolási díj, az elektromos hálózat fejlesztési hozzájárulások,
g.)a közterületi út-, járda- és közműépítési költségek és hozzájárulások,
h.)az építmény megépítéséhez szükséges földmunka elvégzésének költségei (tereprendezés, földkiemelés és deponálás),
i.) az építmény megépítése érdekében felmerült építménybontási költségek (épületek, építmények bontása),
j.) valamint a telek ára.

Értékbecslés


Az értékbecslés a fedezetként felajánlott ingatlan(ok) forgalmi értékének megállapítását szolgáló tevékenység. Az értékbecslő írásos elemzést készít, megindokolva az általa meghatározott értéket.

Értéknap


Az a nap, amikor a bank a hitelszámlát megterheli a tranzakció összegével, vagy a befizetést jóváírja.

Euro LIBOR


A Londoni Bankközi Kínálati Kamatáb (London Interbank Offered Rate) euróban kifejezett értéke. Egyes hitelek kamatát ehhez viszonyítják. Magyarországon nem jellemző.

EURIBOR


A frankfurti bankközi piacon jegyzett, az Európai Központi Bank szabályainak megfelelően megállapított euró kínálati kamatláb. A magyar pénzintézetek is ezt használják viszonyítási alapnak euró hitelek esetén.

Exporthitel


A termékek külföldi értékesítését segítő finanszírozási forma.

Éves kamat


Megmutatja, hogy ha pénzünket egy adott betéti konstrukcióba fektetjük, akkor a bank egy év alatt mekkora hozamot ír jóvá számlánkon. Standardizált számítási módja az EBKM (Egységesített Betéti Kamatláb Mutató), aminek számítási módját kormányrendelet szabályozza.

F


Faktoring, faktorálás


A faktorálás olyan finanszírozási forma, amely során a faktorcég megvásárolja ügyfele vevőkkel szembeni számlaköveteléseit és elvégzi a beszedéssel kapcsolatos feladatokat.

Fedezet


Gyűjtőfogalom, mely magában foglalja azon biztosítékokat (pl.: ingatlan, kezesség stb.), melyekből a bank nem szerződésszerű adósi/adóstársi teljesítés esetén választása szerint kielégítést kereshet, azaz kintlévősége megtérülhet.

Fedezetigazolás


A fedezet meglétéről, fennállásáról szóló tárgyi biztosíték.

Fejlesztési hitel


Olyan beruházás finanszírozása, melyek célja a vállalkozás jövedelemteremtő képességének fokozása, kiegészítve hosszú lejáratú tartós forgóeszköz finanszírozással.

Félszoba


Hasznos alapterülete a 6 négyzetmétert meghaladja, de nem haladja meg a 12 négyzetmétert.

Fészekrakó program


Fiatalok lakáshoz jutását segítő támogatási rendszer. 35 év alatti élettársak, házastársak, vagy gyermekét egyedül nevelő személy a jogosultja. Az ingatlan vételára nem haladhatja meg használt ingatlan esetén Budapesten a 12 millió, vidéken a 8 millió forintos vételárat. Új építésű ingatlan esetén Budapesten a 15 millió, vidéken a 12 millió forintos vételárat. Egyéb ingatlantulajdonnal nem rendelkezhetnek. Bővebb rendelkezések a 12/2001-es kormányrendeletben találhatóak.

Finanszírozási arány


Ez az érték mutatja meg, hogy az ingatlan értékének hány százalékát hajlandó a bank hitelezni.

Foglaló


A foglaló az adásvételi szerződést biztosító mellékkötelezettség, amely a szerződés teljesítését szolgálja azzal, hogy a szerződést megszegő felet valamilyen anyagi hátránnyal sújtja, tehát visszatart a szerződésszegéstől. A vevő elállása esetén az eladó megtarthatja a foglalót, míg az eladó elállása esetén a foglaló kétszeres mértékben visszajár a vevőnek.

Folyószámlahitel


A folyószámla terhére igénybe vehető, rövid lejáratú hitel.

Forgalmi érték


Az ingatlan tényleges piaci értéke. Sok esetben lakásvásárlás esetén ez maga az adásvételi szerződésben megjelölt vételár.

Futamidő


A hitel folyósítása és a hitel lejárata között eltelt idő. Rövid lejáratú az éven belüli, középlejáratú az 1-5 év közötti, míg hosszú lejáratú az 5 éven túli hitel.

G


Gondnok


Korlátozottan cselekvőképes nagykorú törvényes képviseletének meghatározott ügycsoportok ellátására a Gyámhivatal által határozatban kinevezett személy. A határozatban nevesített ügyekben jogosult a törvényes képviseletre.

Gross profit


Angol kifejezés. Bruttó nyereség a gazdasági vállalkozás mérlegében.

GDP


A közgazdaságtanban a bruttó hazai termék (gross domestic product GDP) a mérőszáma egy bizonyos terület (többnyire ország) adott idő alatti gazdasági termelésének.

Gyám


Kiskorú vagy korlátozottan cselekvőképes nagykorú törvényes képviseletének ellátására a Gyámhivatal által határozatban kinevezett személy.

Gyermek


Gyermek az, aki a 16. életévét még nem töltötte be, vagy már betöltötte, de oktatási intézmény nappali tagozatán tanul és a 25. életévét még nem érte el. Vagy a 16. életévét már betöltötte, de testi vagy szellemi fogyatékossága (betegsége) miatt munkaképességét legalább hatvanhét százalékban elvesztette és ez az állapota legalább egy éve tart, vagy egy év alatt előreláthatóan nem szűnik meg.

H


Használatbavételi engedély


A használatbavételi engedélyt az építtetőnek az építésügyi hatóságtól az építmény rendeltetésszerű és biztonságos használatra alkalmassá válásakor - a használatbavétel előtt - kell kérnie.
Jogerős használatbavételi engedély hiányában nem szabad használni az építményt.

Használati megosztás


Osztatlan közös tulajdonjogú, azaz a Földhivatalnál egy helyrajzi számon szereplő lakóingatlan esetén kell elkészíteni, ezt az ügyvéd által ellenjegyzett megállapodást.

Haszonélvezeti jog


Jogosultja valaki más személy tulajdonában levő ingatlant rendeltetésének megfelelően birtokolhatja, használhatja és hasznosíthatja.
Leggyakoribb fajtája az özvegyi jog, amelynek esetén a túlélő házastárs jut haszonélvezethez, valamint az az eset, amikor családtagok úgy ajándékoznak egymásnak ingatlant, hogy az ajándékozó a saját részére haszonélvezetet biztosít az ingatlanon.

Házastársi vagyonközösség


A házasság megkötésével a házastársak között a házassági életközösség idejére házastársi vagyonközösség keletkezik.
Ennek megfelelően a házastársak osztatlan közös tulajdona mindaz, amit a házassági életközösség ideje alatt akár együttesen, akár külön-külön szereztek, kivéve azt, ami valamelyik házastárs különvagyonához tartozik.
A házastárs különvagyonához tartozik:
1. a házasságkötéskor megvolt vagyontárgy,
2. a házasság fennállása alatt öröklés jogcímén szerzett vagy ajándékba kapott vagyontárgy,
3. a személyes használatra szolgáló és szokásos mértékű, illetőleg mennyiségű vagyontárgy,
4. a különvagyon értékén szerzett vagyontárgy.
Az a különvagyonhoz tartozó tárgy, amely a mindennapi közös életvitelt szolgáló, valamint a szokásos mértékű berendezési és felszerelési tárgy helyébe lép, tizenöt évi házassági együttélés után közös vagyonná válik.

Hirdetmény


A Bank Ügyfelei által igénybe vehető szolgáltatásokra vonatkozó, valamint a banki szolgáltatások ellenértékéről szóló, a Bank ügyfélforgalom számára nyitva álló helyiségeiben kifüggesztett tájékoztató, mely tartalmazza a bankköltségeket, a fizetett kamatok típusait és mértéküket, a kamatok kiszámítási módját, a kamatozás kezdő és záró napját, a számlák zárlati elszámolásának időpontját, továbbá egyes a szerződésekre vonatkozó, változó feltételeket. Tartalmazza továbbá a megbízások befogadási és a tárgynapi teljesítésre történő átvétel határidejét, a megbízások teljesítésének rendjét. A Hirdetménynek az adott szerződésre vonatkozó tartalma a szerződés elválaszthatatlan részét képezi.

Hitel


Finanszírozási forma, amelynek feltételeit, az ügyfél (adós) és a hitelező között szerződés szabályozza.

Hitelbírálat


Összetett banki kockázatelemzési munkafolyamat, mely a konkrét hiteligénylés kapcsán állapítja meg a bank által folyósítható hitel nagyságát. A bank saját hitelbírálati szabályzata alapján többek között vizsgálja az igénylő vagyoni - jövedelmi viszonyait, fizetési fegyelmét, a kölcsön biztosítékául szolgáló ingatlan hitelbiztosítéki értékét.

Hitelbírálati díj


A hitel elbírálásáért felszámított díj. Két fajtája létezik: az egyik esetben csak pozitív hiteldöntés esetén, a másik esetben viszont a hitelkérelem elutasításkor is be kell fizetni a díjat.

Hitelbírálati idő


A hitelkérelemhez szükséges dokumentumok benyújtásától a hitelbírálatig (odaítélés vagy elutasítás) eltelt idő.

Hitelbiztosítéki érték


Az értékbecslő által megadott érték, ami nem az értékelt ingatlan forgalmi értéke, hanem az az érték, amelyen a bank figyelembe veszi fedezetként az ingatlan. Összege a hitelintézet által meghatározott forgalmi értéknél kb. 10-20 %-kal alacsonyabb érték. Értéke egyedi, függ a vizsgált ingatlan állagától, elhelyezkedésétől, típusától, értékesíthetőségétől, minőségétől, műszaki állapotától, fekvésétől stb. Ez a bank által adható hitel alapja.

Hiteles tulajdoni lap


A földhivatal, vagy közjegyző által hitelesített tulajdoni lap.

Hitelfedezeti biztosítás


Olyan életbiztosítás, amely nem tartalmaz megtakarítási elemet, így kizárólag életbiztosítási vagy baleseti fedezetet nyújt, tehát a kölcsönt a biztosító fizeti vissza a bank részére. Ebben az esetben a biztosítási esemény, amikor a biztosító szolgáltat: a halál, baleseti halál valamint a teljes és végleges rokkantság baleset következtében. Léteznek olyan formái is, amelyek kiterjednek tartós táppénz vagy munkanélküliség esetére is.

Hitelfedezetként elfogadható ingatlanok


A hitel fedezetéül csak Magyarország területén található, terheletlen, rendezett tulajdoni lappal rendelkező, önállóan forgalomképes, jelenlegi állapotában is rendeltetésszerű használatra alkalmas, az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett lakóingatlan (családi ház vagy lakás), hétvégi ház, garázs, üzlethelyiség, iroda, építés alatt álló ingatlan, illetve építési telek fogadható el.

Hitelkártya


A bank által kibocsátott kártya, amellyel készpénzt vehet fel és vásárolhat. Ezen tranzakciók fedezetéül a bank által nyújtott hitelkeret szolgál, amely a hitelkártyához kapcsolódó hitelszámlán áll a kártyabirtokos rendelkezésére.

Hitelkeret


A kártyabirtokos számára megállapított összeg, amellyel a kártyabirtokos és a társkártya birtokos gazdálkodhat.

Hitelkiváltás


A meglévő hitelek átváltása egy kedvezőbbre, esetleg plusz hitel felvételével együtt. A hitelt átvitele egy másik bankhoz, vagy a meglévőnél cserélik magasabb összegűre és/vagy kedvezőbb konstrukcióra.

Hitelkockázat


Egy banknak az általa hitelezett vállalat vagy egyén bizonytalan jövőbeli fizetőképességéből eredő kockázata, amely legrosszabb esetben a hitel és a kamatok összegének teljes elvesztését jelenti.

Hitelminősítés


A hitelfelvevő egy adott típusú hitelének kockázatát jellemző mutató, amelyet a hitelminősítő intézet ad. A hitelminősítés kialakítása gondos elemzésen alapul, és a hitelfelvevő nemfizetési kockázatát fejezi ki. A hitelminősítés alapján a hitelnyújtó dönthet a hitel odaítéléséről, illetve annak árazásáról.

Hozzátartozó


Hozzátartozónak minősül (de már nem közeli hozzátartozónak) az élettárs, az egyeneságbeli rokon házastársa, a jegyes, a házastárs egyeneságbeli rokona és testvére, valamint a testvér házastársa is.

I


Illeték


Az az összeg, amely hivatalos eljárásért, okirat kiállításáért stb. az államkincstárat megilleti.

Illetékmentesség


A vállalkozó által értékesítés céljára újonnan épített, építtetett - ideértve az ingatlan-nyilvántartásban nem lakóház vagy lakás megnevezéssel nyilvántartott és ténylegesen sem lakás céljára használt épület átalakításával, továbbá a lakóépület bővítésével (pl. tetőtér-beépítéssel) létesített - 15 millió forintot meg nem haladó forgalmi értékű új lakás tulajdonjogának, ilyen lakás tulajdoni hányadának megvásárlása után nincs illetékfizetési kötelezettség.

Ingatlanhitel


Ingatlan fedezete mellet nyújtott hitel, melyet ingatlan vásárlására és szabad felhasználásra is lehet igényelni.

Ingatlanlízing


A lízing olyan bérleti megoldás, amelynek végén megszerezhető az adott ingatlan tulajdonjoga.

J


Jelzálog


A jelzálogjog célja annak biztosítása, hogy a hitelező által nyújtott szolgáltatást (a kölcsönt és annak járulékait pl. kamat, kezelési költség stb.) visszakapja.
Ennek elmaradása, azaz a tartozás nemfizetése esetén a jelzálogjoggal terhelt ingatlan - meghatározott szabályok szerint - pénzzé tehető (eladható) és e vételár a tartozás rendezésére fordítható.

Jelzáloghitel


Jelzálog fedezettel folyósított hitel. A hitelfelvevő a kölcsönt az ingatlanra, mint fedezetre kapja, aminek mértéke függhet a jövedelmétől is, az ingatlan értéke mellett. Az ingatlanra a bank jelzálogjogot jegyez be. A hitel általában lehet lakáscélú (pl. vétel, építés, bővítés) vagy szabad felhasználású.

Jelzáloglevél


Olyan hosszú lejáratú értékpapír, amelynek biztonságát a hitelek mögött levő fedezetként lekötött ingatlanok adják.

Jövedelemigazolás


A bevétel hivatalos igazolása, amelynek segítségével az ügyfél hitelt érdemlően tudja bizonyítani a bank felé a jövedelmét.

Jövedelemvizsgálat


A jövedelemvizsgálat során a bank a háztartás összes bevételére kíváncsi, mivel ez befolyásolja az adós által bevállalható törlesztő részlet nagyságát.

K


Kamat


Az a pénzösszeg, amit az adós fizet a hitelezőnek a hitelösszeg használatáért.

Kamatfelár


Az alapkamaton felül, adósminősítéstől függően fizetendő többletkamat. Kockázatosabb adós magasabb kamatot fizet.

Kamatfizetés


A hitelként felvett tőkeösszeg után a banknak fizetendő díj.

Kamatláb


A kölcsönadott összeg és a kamat meghatározott időszakra, rendszerint egy évre vonatkozó összegének százalékos aránya. Hétköznapi szövegben gyakran "kamat"-ként fordul elő, ahol a szövegösszefüggés dönti el az értelmet.

Kamatperiódus


Az az időszak, amely alatt az ügyfél kölcsönének kamata nem változik. Az Adós a hiteldöntést megelőzően választhatja, és a hitel teljes futamideje alatt már nem változtatható meg.

Kamattámogatás


Olyan támogatási forma, melyet az állam a lakáskölcsönök kamatainak megfizetéséhez nyújt, így az ügyfeleknek csak a támogatással csökkentett kamatokat kell megfizetniük.

Késedelmi kamat


A hitel késedelmes törlesztése esetén a bank által felszámított büntető kamat.

Készfizető kezesség


Olyan kezességtípus, amelynél az adós nemfizetése esetén a hitelező bank közvetlenül a kezeshez fordulhat a hitel törlesztése érdekében.

Kezes


Ha a bank kevésnek tartja a biztosítékul felajánlott ingatlant és a felvevő(k) hitelképességét, akkor rendszerint kezes bevonását is kérheti a hitelügyletbe. Ha az adós nem tud fizetni, az esetben a kezes felel, ő köteles kifizetni a tartozást. A bankok készfizetői kezesség kikötését kérik (lásd feljebb), ez pedig olyan kötelezettség vállalása, amely a kezes további hitelképességét, kötelezettség vállalását rontja, ha később hitelt szeretne igénybe venni.

Kiegészítő kamattámogatás


A kiegészítő kamattámogatás révén az állam hozzájárul a lakáskölcsön törlesztéséhez, amennyiben azt új lakás építésére vagy értékesítés céljára épített új lakás vásárlására veszi valaki igénybe. Kiegészítő kamattámogatást a 15.000.000 Ft-ot meg nem haladó összegű kölcsönhöz nyújt az állam, maximum 20 évig. Akkor jogosult valaki a támogatásra ha házas, vagy gyermekét egyedül nevelő személy.

Konverzió


Devizák / valuták egymás közötti átváltásának idegen neve.

Közeli hozzátartozó


Közeli hozzátartozónak minősül a házastárs, az egyeneságbeli rokon, az örökbefogadott, a mostoha- és neveltgyermek, az örökbefogadó-, a mostoha- és a nevelőszülő, valamint a testvér.

Közjegyzői díj


A hitel vagy biztosítéki szerződés közjegyzői okiratba foglalásért kifizetett díj. Nem része a THM-nek, de általában az ügyfél által fizetendő.

Közokirat


Hitelügyeknél a hitel biztonságát növeli a hitelező számára, a felek közjegyző előtt írják alá. Az esetleges nemfizetéskor az ügylet gyorsított lezárását teszi lehetővé, mivel bírósági eljárás nélküli végrehajthatóságot tesz lehetővé.

Kezelési költség


A banki adminisztrációért felszámított költség.

Kondíció


A termék igénybevételével járó feltételek.

Korszerűsítés


Korszerűsítésnek minősül a lakás komfortfokozatának növelése céljából víz-, csatorna-, elektromos-, gázközmű bevezetése, ill. belső hálózatának kiépítése, fürdőszoba létesítése olyan lakásban, ahol még ilyen helyiség nincs, központosított fűtés kialakítása vagy cseréje, beleértve a megújuló energiaforrások (pl. napenergia) alkalmazását is, az épület szigetelése, beleértve a hő-, hang-, illetve vízszigetelési munkálatokat, a külső nyílászárók energiatakarékos cseréje, tető cseréje, felújítása, szigetelése.
A korszerűsítés része az ehhez közvetlenül kapcsolódó helyreállítási munka, a korszerűsítés közvetlen költségeinek 20 %-áig.
E munkákhoz csak az építési termékek műszaki követelményeinek, megfelelőségi igazolásának, valamint forgalomba hozatalának és felhasználásának részletes szabályairól szóló rendelet szerinti megfelelőségi igazolással rendelkező termékeket lehet felhasználni. A fenti kategóriákba nem tartozó munkálatokra korszerűsítési kölcsön nem nyújtható.

Külterület


A település közigazgatási határán belüli azon terület, amely a belterületen kívül fekszik.

L


Lakásbővítés


A lakótér (lakásfunkcióval összefüggő, vízszintes és/vagy függőleges irányú) növelése érdekében építési engedéllyel végzett munka, amely legalább egy lakószobával történő bővítést eredményez. Pl. toldaléképítés, tetőtér-beépítés, emelet-ráépítés. A kölcsön céljának megítélésekor az építési hatóság engedélye az irányadó. Ha az engedély új lakás kialakítására vonatkozik, akkor a lakásépítési kölcsön szabályai az érvényesek.

Lakáscélú felhasználás


Mi minősül lakáscélú felhasználásnak?
1.a belföldön fekvő lakás tulajdonjogának, a lakáshoz kapcsolódó földhasználati jognak adásvétel vagy más visszterhes szerződés keretében történő megszerzése;
2.a belföldön fekvő lakótelek tulajdonjogának adásvétel vagy más visszterhes szerződés keretében történő megszerzése, ha azon a magánszemély, közeli hozzátartozója vagy volt házastársa az említett időtartamon belül lakást épít, építtet;
3.a belföldön fekvő lakás építése, építtetése;
4.a belföldön fekvő lakás alapterületének növelése, ha legalább egy lakószobával történő bővítést eredményez;
5.a belföldön fekvő lakás legalább 5 évre szóló haszonélvezetének, használatának vagy bérleti jogának megszerzése;
6.az idősek otthonában vagy a fogyatékos személyek lakóotthonában biztosított férőhely visszavásárlási és továbbértékesítési jog nélküli megszerzése (ideértve a térítési díj előre történő megfizetését is).

Lakáshitel


Lakásvásárlási céllal, annak a megvásárlásához igényelt és folyósított hitel.

Lakáskassza - Lakás Takarékpénztár


A lakáshozjutás elősegítése érdekében létrehozott olyan speciális hitelintézet, amely a piacinál alacsonyabb betéti kamatot fizet és a piacinál alacsonyabbak a hitelkamatai is. Az állam csak akkor támogatja a lakás-takarékpénztárban elhelyezett megtakarításokat, ha a hitel kamata 10 százaléknál kisebb. A gyakorlatban a betéti kamat 3, a hitel kamat pedig 6%.

Lakáskorszerűsítés


A lakás komfortfokozatának növelése céljából
víz-, csatorna-, elektromos-, gázhálózat közmű bevezetése, belső hálózatának kiépítése,
fürdőszoba létesítése olyan lakásban, ahol még ilyen helyiség nincs,
központosított fűtés kialakítása vagy cseréje, beleértve a megújítható energiaforrások (pl. napenergia) alkalmazását is,
az épület szigetelése, beleértve a hő-, hang-, illetve vízszigetelési munkálatokat,
a külső nyílászárók energiatakarékos cseréje,
tető cseréje, felújítása, szigetelése.
A felsorolt kategóriákba nem tartozó munkálatokra felújítási kölcsön igényelhető. Forint hitelek esetén lényeges, hogy a korszerűsítési kölcsön támogatott, a felújítási kölcsön nem támogatott.
A korszerűsítési költségvetésnek tartalmaznia kell munkanemenkénti bontásban az anyagköltséget és a munkadíjat is, valamint azon munkálatok költségeit is, amelyek a korszerűsítési munkálatok elvégzése következtében váltak szükségessé.
(Pl. a lakhatás érdekében elvégzendő helyreállítási munkálatok).

Lakásszerzési kedvezmény


Az adóból visszajár (vagy nem kell azt megfizetni) a bevétel (vételár) azon része utáni adó, amely összeget a magánszemély saját maga vagy közeli hozzátartozója, volt házastársa részére a bevétel megszerzésének időpontját megelőző 12 hónapon vagy az azt követő 60 hónapon belül lakáscélú felhasználásra fordított.

Lakástulajdon


Lakás céljára létesített és az ingatlan-nyilvántartásban lakóház vagy lakás megnevezéssel nyilvántartott vagy ilyenként feltüntetésre váró ingatlan a hozzá tartozó földrészlettel.
Lakásnak minősül az építési engedély szerint lakóház céljára létesülő építmény is, amennyiben annak készültségi foka a szerkezetkész állapotot (elkészült és ráépített tetőszerkezet) eléri. Ha az ingatlan-nyilvántartásban tanyaként feltüntetett földrészleten lakóház van, az épületet - a hozzá tartozó kivett területtel együtt - lakástulajdonnak kell tekinteni.
Nem minősül lakástulajdonnak a lakóépülethez tartozó földrészleten létesített, a lakás rendeltetésszerű használatához nem szükséges helyiség még akkor sem, ha az a lakóépülettel egybeépült (garázs, műhely, üzlet, gazdasági épület stb.), továbbá az ingatlan-nyilvántartásban lakóházként (lakásként) nyilvántartott olyan épület, amelyet az illetékkötelezettség keletkezését megelőzően már legalább 5 éve más célra hasznosítanak.

LIBOR


(London Interbank Offered Rate) A londoni bankközi piacon meghatározott irányadó devizakamatláb.

Likvid érték


Tárgyi fedezet esetén azt az értéket jelöli, amelyen végrehajtás esetén könnyen értékesíthető a fedezet.

Lízing


A Számvitelről szóló törvény alapján: a lízingbe adó a lízingbe vevő igényei szerint beszerzett, és a lízingbe adó tulajdonát képező eszközt lízingdíj ellenében, a szerződésben rögzített időtartamra a lízingbe vevő használatába, birtokába adja. A lízingbe vevőt terheli a használatból következően minden költség és kockázat. A lízingbe vevő jogosult a hasznok szedésére, a szerződés időtartamának végén a lízingelt eszköz tulajdonjogát a lízingbe vevő vagy az általa megjelölt megszerzi (vagy megszerezheti), a maradványérték megfizetésével vagy anélkül, illetve a lízingbe vevőt elővételi jog illeti meg, a lízingbe vevő azonban ezen jogairól a szerződés megszűnése előtt le is mondhat.

M


Magánhitel


Magánszemély vagy magánvállalkozás által másik magánszemély, vagy vállalkozás számára adott hitel.

Maradványérték


Az az elméleti érték, amelyen az adott eszköz a hasznos élettartam végén értékesíthető.

Méltányolható költség


A szocpol igénylésekor kell figyelembe venni a méltányolható építési költséget. A Pénzügyminisztérium által közzétett - telekárat nem tartalmazó - maximális építési költség, illetve eladási ár, mely függ a regionális elhelyezkedéstől (főváros és vidék), valamint az együttköltözők és a szobák számától (ld. csatolt táblázatban).
Félszobának a 6-12 négyzetméteres szoba, szobának a 12-30 négyzetméteres szoba minősül. Ennél nagyobb alapterületű szoba két szobának számít. Amennyiben a nappali szoba, az étkező és a konyha osztatlan közös térben van, és hasznos alapterületük együttesen meghaladja a 60 négyzetmétert, úgy két szobaként kell figyelembe venni.
Fiatal - 40 év alatti -, gyermektelen házaspár esetén két születendő gyermek, egygyermekes házaspár esetén további egy gyermek vehető figyelembe a méltányolható lakásigény felső határának meghatározásánál.

Méltányolható lakásigény


A lakásigény akkor tekinthető méltányolhatónak, ha:
a lakás szobaszáma az igénylő és a vele együttköltöző családtagok száma alapján méltányolható mértéket nem haladja meg ( méltányolható szobaszám), és
a telekárat nem tartalmazó építési költség / vételár az ugyanolyan szobaszámú lakások Gazdasági Minisztérium által közzétett építési átlagköltséget nem haladja meg (méltányolható költség).

Méltányolható szobaszám


1-2 személy esetén
min.1 és max.3 lakószoba
3 személy esetén
min.1,5 és max.3,5 lakószoba
4 személy esetén
min.2 és max.4 lakószoba
Minden további személy esetében fél szobával nő a lakásigény mértékének felső határa.
Három, vagy több gyermeket nevelő család esetében, minden további személy esetében egy szobával nő a lakásigény mértékének felső határa.
Együttlakó, gyermektelen fiatal házaspár esetén a méltányolható lakásigény szerinti szobaszám meghatározásakor 4 személyt kell figyelembe venni.
Egygyermekes fiatal házaspárok esetében további egy gyermekkel lehet számolni, tehát a méltányolható lakásigény szerinti szobaszám meghatározásakor 4 személyt lehet figyelembe venni.

Megelőlegező kölcsön


A lakásépítési kedvezmény megelőlegezésére szolgáló kölcsön, amely max. két gyermek vállalása esetén vehető igénybe. A 40 év alatti házaspárok igényelhetik az önerő növelése érdekében. Amennyiben a gyermekek nem születnek meg 4 év (egy gyermek) vagy 8 év (két gyermek) alatt, akkor a kedvezmény kamatokkal növelt összegét hitelként havi részletekben vissza kell fizetni.

Mikrohitel


A Mikrohitel Program általános célja a kisvállalkozások támogatása pénzügyi segítségnyújtással és tanácsadással, elsősorban azon a speciális területen, ahol a kisvállalkozások igényeit a kereskedelmi bankok jelenleg nem tudják kielégíteni.

Minimálbéres hitel


Már az igazolt nettó minimálbérre (legalább három hónap munkaviszonyra) folyósítanak hitelt egyes bankok, akár 15 millió forintig is.

N


Nagykorú személy


Az a természetes személy, aki a 18. életévét már betöltötte, és akinek a cselekvőképességét a törvény nem korlátozza. A nagykorú maga köthet szerződést vagy tehet más jognyilatkozatot.

Nyíltvégű lízing


Az összes lízingdíj, a kamatok, és a maradványérték megfizetése után az ügyfél, a zárt végű lízinggel ellentétben eldöntheti, hogy ő, vagy egy általa megjelölt másik személy szerezzen-e tulajdonjogot az adott eszközön, illetve ingatlanon; továbbá arra is lehetősége van, hogy futamidő alatt a lízingszerződés átvállalásával adja el az adott eszközt. További különbség, hogy az áfa-fizetési kötelezettség az egyes lízingdíj-részletek megfizetésekor esedékesek, és az adott lízingdíj-részletre számítják ki.

O


Opció


Az opciós ügylet vásárlója, vagyis jogosultja jogot szerez arra, hogy adott pénzügyi terméket meghatározott időpontban vagy időpontig megvásároljon vagy eladjon az opció kiírójától, illetve kiírójának. Az opció jogosultja az a fél, akinek az erre vonatkozó megállapodásban foglaltak szerint az esettől függően vételi vagy eladási joga keletkezik az opciós ügylet megkötése által. Az opció kötelezettje az a fél, akinek az erre vonatkozó megállapodásban foglaltak szerint az esettől függően vételi vagy eladási kötelezettsége keletkezik az opciós ügylet megkötése által, feltéve, hogy az opció jogosultja élt opciós jogával.

Osztatlan közös tulajdon


A tulajdonjog ugyanazon az ingatlanon meghatározott hányadok szerint több személyt illet meg. Az egyes tulajdoni hányadok önállóan is forgalomképes ingatlanokat takarnak.

Óvadék


A polgári jogban az óvadék a dologi hitelbiztosítékok egyike, tulajdonképpen a pénz- és tőkepiacok speciális zálogjoga.

Önerő, önrész


Az ingatlan vételárának a bankkölcsönön felüli része.

P


Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF)


Magyarországon a pénzügyi vállalkozások (bank, biztosító, hitelintézet, hitelközvetítő, brókercég) állami felügyeletét látja el.

Pótingatlan


Amennyiben az ügyfélnek nem elegendő a célingatlan a hitel fedezetéül, lehetőség van pótingatlan bevonására.

Prolongáció


Adott szerződés keretén belül, változatlan kondíciókkal a szerződés szerinti lejárat meghosszabbítása. Amennyiben a hitelszerződés lejárati napja egy későbbi időpontra módosul, az Ügyfél köteles prolongációs díjat fizetni a Bank részére a módosításról szóló megállapodás aláírásával egyidejűleg.

R


Referencia kamat


Irányadó kamat.

Refinanszírozás


Refinanszírozásnak nevezzük, amikor egy bank az általa nyújtott hitel finanszírozására egy másik banktól hitelt vesz fel. A másik bank lehet egy nagyobb nemzetközi bank, vagy a jegybank.

Refinanszírozó pénzintézet


A hitel ügyfél felé való folyósítása után a hitelező pénzintézetnek egy másik pénzintézet szintén folyósítja a hitelt, melynek fedezete javarészt az adós és a hitelező pénzintézet közötti hitelszerződés.

Rendelkezésre tartási jutalék


A hitelszerződés megkötése után, amennyiben a hitel folyósítása az ügyfél kérésére később valósul meg, akkor a bank a folyósítási időpontig nem kamatot, hanem egy attól eltérő díjat, rendelkezésre tartási jutalékot számít fel.

Rulírozó hitel


Rövid lejáratú vállalkozói hitelkeret, amely folyószámlához kötődik.

S


Sávos kamatozás


A számla egyenlegének adott összegsávba eső része az adott sávhoz tartozó kamatlábbal kamatozik.

Széljegy


A tulajdoni lap tartalmát érintő kérelem esetén a beadvány iktató számát a benyújtás napján a tulajdoni lapra rávezetik, ezzel széljegy kerül a tulajdoni lapra (a tulajdoni lap tetején találhatjuk meg, ha van). A széljegy tájékoztat arról, hogy az eljárás megindult, és jelzi az ügyintézés sorrendjét, azaz az ügy rangsorát is. Egyszerre több széljegy, vagyis elintézetlen beadvány is lehet a tulajdoni lapon.

Szerződésmódosítási díj


A hitelszerződés módosításakor felszámított díj.

Szoba


Hasznos alapterülete meghaladja a 12 négyzetmétert, de legfeljebb 30 négyzetméter, amennyiben ennél nagyobb, úgy két szobaként kell számításba venni.
Amennyiben a nappali szoba, az étkező és a konyha osztatlan közös térben van, és hasznos alapterületük együttesen nem haladja meg a 60 négyzetmétert, úgy egy szobaként kell figyelembe venni.
Ha a nappali szoba, az étkező és a konyha osztatlan közös térben van, és hasznos alapterületük együttesen meghaladja a 60 négyzetmétert, úgy két szobaként kell figyelembe venni.

Szolgalmi jog


A szolgalom olyan korlátolt úgynevezett dologi jog, amelynek alapján valaki egy más tulajdonában lévő dolgot valamely célból használhat. A szolgalom alapulhat jogügyleten vagy törvényen.

T


TAKARNET


A TAKARNET egy országos földhivatali számítógépes hálózat, a földhivatali adatok interneten való elérése érdekében.

Támogatott hitel


Magánszemélyek vagy vállalkozások részére meghatározott feltételek teljesülése esetén a hitel központi (állami) támogatásban részesül.

Társasház alapító okirat


Az ingatlan tulajdonosainak társasház alapítási elhatározását tartalmazó okirat. Az alapításhoz a társasház-tulajdonnak az ingatlan nyilvántartásba való bejegyzése is szükséges. Ennek földhivatali elfogadásával válik a társasház albetétesítetté.

THM (Teljes Hiteldíj Mutató)


A THM a hitellel kapcsolatos felmerülő összes költséget mutatja meg százalékos formában, egyéves időszakra vonatkozóan. Az ingatlanfedezetű devizahitelek THM-je tartalmazza a vételi és eladási árfolyam különbségéből eredő költséget és az egyes bankok által alkalmazott deviza átváltási (konverziós) díjat is. A THM nem ad tájékoztatást az esetleges árfolyam- vagy kamatváltozásról és az amiatt megváltozó törlesztőrészletekről!

Teljes tulajdoni lap


Tartalmazza az ingatlannal kapcsolatos, már törölt bejegyzéseket is.

Térképmásolat


Egy adott ingatlan adott településen belüli hivatalos elhelyezkedését mutatja.

Tőketörlesztés


A felvett hitelösszeg banknak történő visszafizetése. Nem tartalmazza a kamatot, amelyet a hitel használatáért fizet a ügyfél.

Törlesztőrészlet


A felvett hitel után fizetendő kamat, tőketörlesztés és kezelési költség együttes, időszakonkénti esedékességgel megállapított összege.

Türelmi idő


A hitelfelvételtől számított azon időszak, amely alatt még nem kell a tőke törlesztését megkezdeni.

Tulajdoni lap


Földhivatal által nyilvántartott, kiadott tanúsítvány, mely adott ingatlanra vonatkozóan közhitelesen igazolja az ingatlannyilvántartás által bejegyezhető jogok és feljegyezhető tények fennállását, a bejegyzés, feljegyzés iránti eljárás megindulását, valamint az adott ingatlan földhivatal által nyilvántartott adatait.

Tulajdonjog fenntartása


Amikor a vevő még nem fizette ki a teljes vételárat, és ennek megtörténtéig az eladó az adásvételi szerződésben fenntartja magának a tulajdonjogot, ami azt jelenti, hogy ennek időtartama alatt a vevő nem adhatja tovább az ingatlant egy újabb vevőnek, és nem is terhelheti meg azt (azaz pl. nem adhatja jelzálogba) Amennyiben a vételár kiegyenlítése megtörténik, úgy külön okiratban kell a tulajdonjog-bejegyzéshez az eladónak hozzájárulnia.

U


Új lakás


A lakástulajdon a használatbavételi engedély kiadását követő első megvásárlásig új lakásnak minősül.
Ha a lakást a használatbavételi engedély kiadását követően az építésre jogosult vállalkozótól cégjegyzék, illetve vállalkozói igazolvány alapján a főtevékenysége szerint ingatlanforgalmazásra jogosult vállalkozó vásárolja meg, akkor második megvásárlásáig minősíthető új lakásnak.

Ügyfél limit


A maximálisan nyújtható kölcsön nagysága melyet a hitelintézet hitelminősítés alapján határoz meg.
A hitelminősítés eredménye a kölcsönfelvevők, illetve kölcsönfelvevők által bevont készfizető kezesek által igazolt jövedelemtől a kölcsönkérelemben közölt információktól függ.

Ügyvédi letéti igazolás


Ügyvéd vagy ügyvédi iroda által kiállított igazolás, mely bizonyítja, hogy a hitelcél szerinti ingatlan eladói az ügyvédnél vagy ügyvédi irodánál letevőként letétbe helyezték az ingatlan tulajdonjogának átruházásáról szóló nyilatkozatukat, mely alkalmas arra, hogy a vevők tulajdonjogát az illetékes földhivatal bejegyezze.

V


Vagyonszerzési illeték


Ingatlan vásárlásakor jelentős költségként tud megjelenni a "visszterhes vagyonátruházási illeték", vagy közismertebb nevén lakásvásárlási illeték.

Vételi opció


A vételi opció vásárlója arra szerez jogot, hogy egy adott terméket egy előre meghatározott áron, egy későbbi időpontban megvásárolhasson.

Viber


Elektronikus rendszeren keresztüli, azonnali jóváírású átutalás.

Visszlízing


A visszlízing lehetőséget nyújt magánszemélyek vagy vállalkozások számára, hogy meglévő ingatlan fedezete mellett, szabadon felhasználható összeghez jusson.

Z


Zálogkötelezett


Az a személy, aki a hitel-visszafizetés biztosítékaként a tulajdonát képező ingatlant ajánlja fel biztosítékként.